2014. december 16., kedd

Romantikus kopott design

A modern, új készítésű bútorok helyett mi a használt, kopottas, felújított bútorokat szeretjük. Ezeknek története és lelke van. Ezért rendeztük be vendégházunkat is ilyen régi bútorokkal.


Anno még nem tudtuk, hogy ez egy új trend is lehet. "Shabby chic", vagyis "kopottas stílus" a neve ennek. Lakberendezési lapok, webshopok foglalkoznak ezzel a stílussal. Sajátos divattá vált a régi bútorok felújítása, átdesignolása.


Ennek a stílusnak a kialakításához nem kell más, csak masszív fából készült bútor, ami lehet megkopott, csonka is akár. A bútort csiszoljuk le alaposan, esetleg egy-egy oldalát, lapját, vagy fiókját meghagyhatjuk az eredeti festéssel. A visszacsiszolt bútort nem kell szépen, mindent elfedő festékkel befesteni. Sőt. Lehet egy részét natur, csiszolt formában hagyni, csak állagmegóvó lazurral beitatni. Egy-egy részét más színre festhetjük. Vannak technikák, amivel lepattogzó stílust lehet elérni.


Nemcsak bútorokat, hanem képkereteket is készíthetünk így. Pár ötletes képet ide másolunk. Mutatós, ha azonos stílusú székeket különböző színre festünk, vagy egy szekrény fiókjait különböző stílusban újítjuk fel.

Jó kreatívkodást!

2014. december 8., hétfő

Értékőrző falvak

Magyarországot járva igyekszünk példamutató településekre ellátogatni. Szeretjük a hagyományörző településeket, az általuk szervezett fesztiválokat. Ilyenkor be lehet térni egy-egy helyi szállásadóhoz vagy vendéglőshöz és az ottani sajátosságokról diskurálunk.

Nagy kedvencünk a Balaton-felvidék. Az utóbbi időben sok elhanyagolt települést töltöttek meg élettel, panziót, vendéglőt, galériát nyitottak, fesztiválokat rendeznek. A Művészetek Völgyének falvai mellett több kisebb falucska is van. Nemrég Köveskál kőházait, borozóját, éttermét fedeztük fel, s ajánljuk mindenkinek egy látogatásra. De mesés élményt nyújt a Salföld is, ahol a régi nádfedeles házak szinte mind felújított állapotban várják a látogatót.

Ha a Balaton déli parja felé vesszük az irányt, a parttól távolabb, Pécs szomszédságába is ellátogathatunk. A Zselici-dombok között, erdőkkel körülhatárolt völgyben fekszik Kán, ami nem is külön település. Hetvehelyhez tartozik, amolyan üdülőfalu. A 8o-as években szinte lakatlan volt a település. Az egykori sváb földművesek és mesterek vagy kihaltak, vagy a leszármazottaik a városokba költöztek. Az üres, romos épületeket elszánt értékmentők vették meg, s csodásan felújították, vendéglátásra kialakították. Ha romantikus téli, kályhatűz mellett melegedős élményekre vágyunk, látogassunk el ide még ezen a télen.

A nógrádi települések az ország egyik legszegényebb vidékét jelentik. A szegénység viszont legtöbbször értékbeli gazdagsággal jár együtt: az itteni emberek még őrzik a hagyományos építkezés, főzés és kézimunka titkait. Kazár egykor virágzó bányászfalu volt. Ma több műemlék házat, vendégházat találunk itt. Ünnepekkor még palóc viseletbe öltöznek itt az asszonyok és lányok, tudnak még hímezni, tojást írásos technikával festeni.


Linkek:
Salföld
Kán
Kazár

2014. december 1., hétfő

Adventi várakozás

Advent első vasárnapja is eljött idén. A mellékelt képen látható koszorút mi magunk készítettük a Vendégház kertjében található szőlővessző, fenyőág és termések felhasználásával. Ez a koszorú köszönti a hozzánk betérő vendégeket.


Ezzel a képpel kívánunk mindenkinek szeretetteljes adventi várakozást és békés karácsonyi készülődést.