2014. június 23., hétfő

Foci

Ha nyár, akkor foci. Főként, hogy idén van a világbajnokság is Braziliában. Pár hétre a meccsek uralják a tévéképernyőket. Az utcák az esti órákban kihaltak, a férfinép odahaza vagy egy kocsmában a kivetitőt lesi. Drukkol, lelkesedik, bosszankodik.

De hogy jön a focihoz egy komoly könyvajánló? Úgy, hogy Háy János most megjelent Napra jutni cimű művében az egyik fejezet a Foci cimet viseli. Maga a könyv nagyon könnyen olvasható. Vidékiként sok helyen magunkra ismerhetünk. Bár az iró egy palóc településen született a Dunakanyar közelében, s irásaiban is az itteni emberek és települések jelennek  meg, ám a vidékről, a paraszti életről mégis mintha olyan ismerősen irna.

Ebben a művében szinte saját gyerekkorának és családjának történetét meséli el. A Szibériát megjárt nagyapa meséivel, a téeszben vezetői szintig eljutó gyümölcstermelő, szorgalmas apával, s a gyermekét sajátosan szerető anyával. A gyerek itt "gyerek": nincs neve, mégcsak azt sem kell mondani, hogy fiú, hiszen régen a fiúgyereket, főként ha elsőszülött volt s netán egyke, csak gyereknek nevezték.

Most lássunk egy rövid részletet a Foci cimű fejezetből.

"Focistának nem lenni az tulajdonképpen maga volt a megsemmisülés. Az az öt fiú, aki kimaradt: nem volt. A focista lekapja az utcai cuccát, alul már eleve glottgatya, mert minden fiú abban jár, csak az orvos gyerekén van fehér bugyogó, de hát ő nem is kerülhetett be a csapatba. Fehér alsóruhával itt nem lehet labdába rúgni. Az orvos gyereke ezért a ping-ponggal próbálkozott, amit a glottgatyások a labda mérete miatt női játéknak tartottak, s hiába hozott el járási első, meg megyei második dijat, kiröhögték, amikor évzárókor bemondták a nevét mint élsportoló....

Csak a foci számitott. A Szabó Lacinak hoztak a szülei Csehszlovákiából stoplis cipőt. Mert ott minden cipő nagyon olcsó volt, különösen a sportcipők. Mindenki onnan hozta, átmentek az Ipolyságnál a határon, a legszarabb cipőkben, alig birtak a boltig elbotorkálni, annyira nyomta a lábukat, aztán vettek egy igazi csehszlovák terméket. Bata cipőt. Na azt felhúzták és a határ előtt, az árokparton elhajitották a régi cipőket, a határ környéke tele volt eldobált cipővel, mintha rabokról rángatták volna le a fogvatartók, hogy aztán mezitláb lőhessék őket bele egy gödörbe vagy az Ipolyba. Ilyen cipője volt a csatárnak."

Háy Jánosról

2014. június 18., szerda

Nagyar

Nagyar egy tisza-parti falucska a Felső-Tisza vidékén. Több nevezetessége is van, ami miatt megéri ide látogatni.

A történet szerint, Petőfi Sándor Nagyaron vendégeskedett, s itt kapott ihletett A Tiszánál cimű vers megirásához. A falu határában áll egy öreg tölgyfa, a leganda szerint ez alatt állva kémlelte a költő a tájat, majd visszatérve Budapestre megirta imert költeményét. Az eredeti tölgyfát villám súlytotta, ám törzse még áll, zöldell, s mellette egy új, fiatal fácska is kihajtott.


A faluban van több népi lakóház, egyikük látogatható tájház is. A főutcán az út két oldalán, egymással szemben két kúria is áll. Az egyik a Luby-kúria, nemrég csodásan felújitották, kiállitásnak ad helyet. Kertjében többszáz rózsabokor illatozik, hiszen itt korábban is rózsakert volt.


Vele szemben az út túloldalán egy nem használt épület, ami szintén Luby-kúria illetve kastély. Ennek sorsa még megoldásra vár.


Reméljük, kedvet csináltunk egy nagyari kiránduláshoz!

Nagyar honlapja: www.nagyar.hu

Petőfi Nagyaron: http://nagyar.hu/nevezetessegeink/irodalmi-ertekeink/

2014. június 12., csütörtök

Párnák zsákvászonból

A hagyományos zsákvászonból sokféle dekorációt készíthetünk. Mivel strapabíró anyag, érdemes belőle párnákat, takarókat, falvédőt készíteni.


Ha díszpárnát készítünk, szabjuk az anyagot a meglévő párna méretére. Ez lehet négyzetes vagy téglalap alakú, záródhat gombolással, cipzárral, vagy tépőzárral. A fő "oldalára" tegyük a díszítést. Ez lehet egy monogram, egy szó, egy anyagból hajtogatott virág.


Még hagyományosabb lesz a párnánk, ha a zsákanyagot régi horgolt csipkével kombináljuk. A már nem használt aprócska terítőket kézzel varrjuk az anyagra. Igen mutatós lesz a sötét háttér előtt a világos minta.


Jó munkát!

A képeket a Cafeblog Kreatív Otthon Dekoráció oldalról vettük kölcsön. 



2014. június 5., csütörtök

Magyarország imázsfilm

Nemrég új imázsfilmmel jelentkezett a Magyar Turizmus Rt. Nem a legjobban sikerült filmek egyike, de képei mégis sajátos utazásra csábítanak.


Domináns a filmben a Hévízi tó, a gyógyvizek, a kávéházi kultúra, a fiatalos dinamizmus, s persze a Balaton és Budapest látnivalói. Vannak benne furán "tálalt" gasztronómiai különlegességek és még a sikeres start-up cégek (Prezi) is megjelenik.

A szlogen a külföldi turistáknak szól: "Think Hungary. More than expected." Vagyis: "Magyarország, több, mint gondolnád."


A reklámfilm